Amphenol Industrial 10-350953-17S
10-350953-17S picture photo
Mfg. Part Number
10-350953-17S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-350953-17S.pdf
Availability of 10-350953-17S
QUANTITY
10-350953-17S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-350953-17S
Internal Part NumberEIS-10-350953-17S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-350953-17S
Related Links10-350, 10-350953-17S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-350953-17S Details Description
Related parts for 10-350953-17S
BRD SPT EDGE HOLD SNAP RIVET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28HWQFN datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 9.06"L X 2.95"W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8VSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf