Amphenol Industrial 10-560673-10S
10-560673-10S picture photo
Mfg. Part Number
10-560673-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-560673-10S.pdf
Availability of 10-560673-10S
QUANTITY
10-560673-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-560673-10S
Internal Part NumberEIS-10-560673-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-560673-10S
Related Links10-560, 10-560673-10S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-560673-10S Details Description
Related parts for 10-560673-10S
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V P2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SGE-KT-0004 SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 3A 15 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.8A 620 MOHM TH datasheet.pdf
CONN JACK MODULE BLOCKOUT DEVICE datasheet.pdf
OEM MNG 3.3V PWRBD-TO-BD datasheet.pdf