Amphenol Industrial 10-574186-11S
10-574186-11S picture photo
Mfg. Part Number
10-574186-11S
Brief Description
CONN PLUG W/SOCKETS
Datasheet Download
10-574186-11S.pdf
Availability of 10-574186-11S
QUANTITY
10-574186-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-574186-11S
Internal Part NumberEIS-10-574186-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
Packaging-
Connector Type-
Number of Positions-
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting Type-
Termination-
Fastening Type-
Orientation-
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-574186-11S
Related Links10-574, 10-574186-11S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-574186-11S Details Description
Related parts for 10-574186-11S
FIXED IND 12UH 960MA 140 MOHM TH datasheet.pdf
IC SIMPLE SEQUENCER OD SC70-6 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 65MHZ 20SO datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 200MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
DIODE GEN 60V 200MA MICROMELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf