Amphenol Industrial 10-72611-4S
10-72611-4S picture photo
Mfg. Part Number
10-72611-4S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-72611-4S.pdf
Availability of 10-72611-4S
QUANTITY
10-72611-4S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-72611-4S
Internal Part NumberEIS-10-72611-4S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert11-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-72611-4S
Related Links10-72, 10-72611-4S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-72611-4S Details Description
Related parts for 10-72611-4S
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SNAP4.8MM datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TOOL CRIMP FOR STANDARD WIRE DIA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO214AC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 600V 100A DIN datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf