Amphenol Industrial 10-72640-53S
10-72640-53S picture photo
Mfg. Part Number
10-72640-53S
Brief Description
CONN PLUG 60POS INLINE SKT
Datasheet Download
10-72640-53S.pdf
Availability of 10-72640-53S
QUANTITY
10-72640-53S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-72640-53S
Internal Part NumberEIS-10-72640-53S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions60
Shell Size - Insert40-53
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-72640-53S
Related Links10-726, 10-72640-53S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-72640-53S Details Description
Related parts for 10-72640-53S
IC REG LDO 1.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
FLANGES FOR E6C2-C ROTRY ENCODR datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CTLR VOLUME 6CH 20-SOIC datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 12.8K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf