Amphenol Industrial 10-72811-3S
10-72811-3S picture photo
Mfg. Part Number
10-72811-3S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
10-72811-3S.pdf
Availability of 10-72811-3S
QUANTITY
10-72811-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-72811-3S
Internal Part NumberEIS-10-72811-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-72811-3S
Related Links10-72, 10-72811-3S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-72811-3S Details Description
Related parts for 10-72811-3S
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 500' datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0606 datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
REPL TUBE ASY 1051/1052 FDTHRU datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS JAM NUT PIN datasheet.pdf