Amphenol Industrial 10-74728-21L
10-74728-21L picture photo
Mfg. Part Number
10-74728-21L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
10-74728-21L.pdf
Availability of 10-74728-21L
QUANTITY
10-74728-21L Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-74728-21L
Internal Part NumberEIS-10-74728-21L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert28-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-74728-21L
Related Links10-747, 10-74728-21L Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-74728-21L Details Description
Related parts for 10-74728-21L
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 700 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
T CLAMP-T5 SERIES MAX DIA 1'' datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 24A 3.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf