Amphenol Industrial 10-87428-5S
10-87428-5S picture photo
Mfg. Part Number
10-87428-5S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
10-87428-5S.pdf
Availability of 10-87428-5S
QUANTITY
10-87428-5S Order Process
Ship out your order
Specifications of 10-87428-5S
Internal Part NumberEIS-10-87428-5S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMS Modified
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert28-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10-87428-5S
Related Links10-87, 10-87428-5S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
10-87428-5S Details Description
Related parts for 10-87428-5S
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8-SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 250V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 4POS SKT RA datasheet.pdf