FFF 10007607-402-04LF
10007607-402-04LF picture photo
Mfg. Part Number
10007607-402-04LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HEADER BERGSTIK R/A
Datasheet Download
10007607-402-04LF.pdf
Availability of 10007607-402-04LF
QUANTITY
10007607-402-04LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10007607-402-04LF
Internal Part NumberEIS-10007607-402-04LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesBERGSTIK®
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions4
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.335" (8.51mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness78.7µin (2.00µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10007607-402-04LF
Related Links10007607, 10007607-402-04LF Datasheet, FFF Distributor
10007607-402-04LF Details Description
Related parts for 10007607-402-04LF
DIODE MODULE 100V 80A ISOTOP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 16FLATPK datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 2 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf