CNC Tech 1001-008B-01001
1001-008B-01001 picture photo
Mfg. Part Number
1001-008B-01001
Manufacturer
Product Category
USB, DVI, HDMI Connectors
Brief Description
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical
Datasheet Download
1001-008B-01001.pdf
Availability of 1001-008B-01001
QUANTITY
1001-008B-01001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1001-008B-01001
Internal Part NumberEIS-1001-008B-01001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyUSB, DVI, HDMI Connectors
Series-
PackagingTray
Connector TypeUSB - A
Number of Contacts4
GenderReceptacle
Specifications-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
FeaturesBoard Lock
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1001-008B-01001
Related Links1001-00, 1001-008B-01001 Datasheet, CNC Tech Distributor
1001-008B-01001 Details Description
Related parts for 1001-008B-01001
SWITCH SNAP SPDT 50MA PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 271 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf