FFF 10010556-013LF
10010556-013LF picture photo
Mfg. Part Number
10010556-013LF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
SMART CARD READER PNL MNT
Datasheet Download
10010556-013LF.pdf
Availability of 10010556-013LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10010556-013LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10010556-013LF
Internal Part NumberEIS-10010556-013LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSmart Card Reader 30/Dec/2013
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
Series-
PackagingTray
Card TypeSmart Card
Number of Positions10 (8 + 2)
Connector TypeConnector
Insertion, Removal MethodPush In, Pull Out
Ejector Side-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesAssembly with Cable, Switch
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Mounting FeatureStandard
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10010556-013LF
Related Links1001055, 10010556-013LF Datasheet, FFF Distributor
10010556-013LF Details Description
Related parts for 10010556-013LF
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 350MW SOT23 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 5A 48V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CAP FILM 470 NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 35V T/H datasheet.pdf