FFF 10017251-272240ELF
10017251-272240ELF picture photo
Mfg. Part Number
10017251-272240ELF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 27POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
10017251-272240ELF.pdf
Availability of 10017251-272240ELF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10017251-272240ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10017251-272240ELF
Internal Part NumberEIS-10017251-272240ELF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFYL U Series 28/Sept/2010
Standard Package4,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFYL-U
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions27
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating200V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10017251-272240ELF
Related Links10017251-, 10017251-272240ELF Datasheet, FFF Distributor
10017251-272240ELF Details Description
Related parts for 10017251-272240ELF
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CBL 24POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF VER A/T datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V NP0 1206 datasheet.pdf
JT 37C 37#22D SKT RECP datasheet.pdf
24P+PE FEMALE INSERT 16A 500V/UL datasheet.pdf