FFF 10018783-00111TLF
10018783-00111TLF picture photo
Mfg. Part Number
10018783-00111TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
PCI EXPRESS 2X82 POS WT
Datasheet Download
10018783-00111TLF.pdf
Availability of 10018783-00111TLF
QUANTITY
10018783-00111TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10018783-00111TLF
Internal Part NumberEIS-10018783-00111TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGXT Plating 08/Aug/2013
GXT Plating Revision 19/Nov/2013
Edge Card Drawing 12/Dec/2014
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions64
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
ColorWhite
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10018783-00111TLF
Related Links10018783, 10018783-00111TLF Datasheet, FFF Distributor
10018783-00111TLF Details Description
Related parts for 10018783-00111TLF
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .250 AU datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TOOL CRIMP HAND MX36 SERIES datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 120W datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
20A IN-LINE GFCI W/PLUG CONN datasheet.pdf
2POS PISTON CONN datasheet.pdf
CARDEDGE CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf