FFF 10018783-11110TLF
10018783-11110TLF picture photo
Mfg. Part Number
10018783-11110TLF
Brief Description
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB
Datasheet Download
10018783-11110TLF.pdf
Availability of 10018783-11110TLF
QUANTITY
10018783-11110TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10018783-11110TLF
Internal Part NumberEIS-10018783-11110TLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Edge Card Drawing 12/Dec/2014
PCN Assembly/OriginPCI Devices 10/Mar/2011
Standard Package70
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Lock, Locking Ramp
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10018783-11110TLF
Related Links10018783, 10018783-11110TLF Datasheet, FFF Distributor
10018783-11110TLF Details Description
Related parts for 10018783-11110TLF
TERM EDGE 20-24AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RED CONCAVE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO-220 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123 datasheet.pdf
CRYSTAL 14.7456 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf