FFF 10018784-11102TLF
10018784-11102TLF picture photo
Mfg. Part Number
10018784-11102TLF
Brief Description
CONN PCI EXPRESS 98POS VERT PCB
Datasheet Download
10018784-11102TLF.pdf
Availability of 10018784-11102TLF
QUANTITY
10018784-11102TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10018784-11102TLF
Internal Part NumberEIS-10018784-11102TLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Edge Card Drawing 12/Dec/2014
PCN Assembly/OriginPCI Devices 10/Mar/2011
Standard Package40
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions98
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Lock, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10018784-11102TLF
Related Links10018784, 10018784-11102TLF Datasheet, FFF Distributor
10018784-11102TLF Details Description
Related parts for 10018784-11102TLF
CONN RCPT 26POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED 1" X 5YD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SE SURFACE CONDITION DISC TSM 3" datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 850MA 190 MOHM datasheet.pdf