FFF 10021246-218LF
10021246-218LF picture photo
Mfg. Part Number
10021246-218LF
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED
Datasheet Download
10021246-218LF.pdf
Availability of 10021246-218LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10021246-218LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10021246-218LF
Internal Part NumberEIS-10021246-218LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
Series10021246
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports16
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness6µin (0.152µm)
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10021246-218LF
Related Links1002124, 10021246-218LF Datasheet, FFF Distributor
10021246-218LF Details Description
Related parts for 10021246-218LF
Connector Header 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HEADR 58POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
POWER STRIP 60" 15A 10OUT 6'C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf