FFF 10022753-017LF
10022753-017LF picture photo
Mfg. Part Number
10022753-017LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC RCPT 17POS 2.54MM
Datasheet Download
10022753-017LF.pdf
Availability of 10022753-017LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10022753-017LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10022753-017LF
Internal Part NumberEIS-10022753-017LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesClincher™
PackagingTray
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Connector/Contact TypeReceptacle
Number of Positions17
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board-
Locking FeatureLatch Lock
Cable End Type-
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material-
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10022753-017LF
Related Links1002275, 10022753-017LF Datasheet, FFF Distributor
10022753-017LF Details Description
Related parts for 10022753-017LF
IC CROSSPOINT SWITCH DUAL 32TQFP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
PNL MNT 20MA RED W/WIRE 9" datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf