FFF 10022753-118LF
10022753-118LF picture photo
Mfg. Part Number
10022753-118LF
Brief Description
CONN CIC RCPT 18POS 2.54MM
Datasheet Download
10022753-118LF.pdf
Availability of 10022753-118LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10022753-118LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10022753-118LF
Internal Part NumberEIS-10022753-118LF
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
Standard Package100
Connector/Contact TypeReceptacle
Number of Positions18
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishTin
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10022753-118LF
Related Links1002275, 10022753-118LF Datasheet, FFF Distributor
10022753-118LF Details Description
Related parts for 10022753-118LF
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 16BIT 64TSSOP datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIGITAL OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 240A 144VDC datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf
OSC XO 6.48MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf