| Internal Part Number | EIS-10022753-165LF | |
| Packaging | Tray | |
| Flat Flex Type | CIC | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Connector/Contact Type | Receptacle | |
| Number of Positions | 32 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Termination | IDC | |
| FFC, FCB Thickness | 0.33mm | |
| Features | - | |
| Voltage Rating | 500V | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Current Rating | 2A per Contact | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 10022753-165LF | |
| Related Links | 1002275, 10022753-165LF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 929838-04-20 | CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS | datasheet.pdf | |