FFF 10022753-166LF
10022753-166LF picture photo
Mfg. Part Number
10022753-166LF
Brief Description
CONN CIC RCPT 33POS 2.54MM
Datasheet Download
10022753-166LF.pdf
Availability of 10022753-166LF
QUANTITY
10022753-166LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10022753-166LF
Internal Part NumberEIS-10022753-166LF
PCN Design/SpecificationGold/GXT Plating 23/Mar/2007
Clincher Plating 07/Dec/2011
PCN PackagingTray slots 02/Sept/2011
PCN OtherClincher Material 09/Apr/2014
Connector/Contact TypeReceptacle
Number of Positions33
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationIDC
FFC, FCB Thickness0.33mm
Contact MaterialCopper Nickel Alloy
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Features-
Voltage Rating500V
Operating Temperature-65°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating2A per Contact
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10022753-166LF
Related Links1002275, 10022753-166LF Datasheet, FFF Distributor
10022753-166LF Details Description
Related parts for 10022753-166LF
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 25W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 17POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.13" .094" WHT datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.12K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND 4MM LITEPIPE datasheet.pdf