FFF 10037901-11110TLF
10037901-11110TLF picture photo
Mfg. Part Number
10037901-11110TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS 280POS VERT PCB
Datasheet Download
10037901-11110TLF.pdf
Availability of 10037901-11110TLF
QUANTITY
10037901-11110TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10037901-11110TLF
Internal Part NumberEIS-10037901-11110TLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationGXT Plating 08/Aug/2013
GXT Plating Revision 19/Nov/2013
Edge Card Drawing 12/Dec/2014
PCN Assembly/OriginPCI Devices 10/Mar/2011
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row11; 38; 91
Number of Positions280
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10037901-11110TLF
Related Links10037901, 10037901-11110TLF Datasheet, FFF Distributor
10037901-11110TLF Details Description
Related parts for 10037901-11110TLF
PIN POWERBAND 12-14AWG AG CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf