FFF 10039755-10113TLF
10039755-10113TLF picture photo
Mfg. Part Number
10039755-10113TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS PF VERT 164POS
Datasheet Download
10039755-10113TLF.pdf
Availability of 10039755-10113TLF
QUANTITY
10039755-10113TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10039755-10113TLF
Internal Part NumberEIS-10039755-10113TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions164
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10039755-10113TLF
Related Links10039755, 10039755-10113TLF Datasheet, FFF Distributor
10039755-10113TLF Details Description
Related parts for 10039755-10113TLF
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SECURITY CTRLR 32BIT C-PKG datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR STD 5-VSOF datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC RS-485 TXRX HIGH OUT 10SON datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 180S, 24VAC datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf