E-Switch 1003P3T2B2M2RE
1003P3T2B2M2RE picture photo
Mfg. Part Number
1003P3T2B2M2RE
Brief Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
1003P3T2B2M2RE.pdf
Availability of 1003P3T2B2M2RE
QUANTITY
1003P3T2B2M2RE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1003P3T2B2M2RE
Internal Part NumberEIS-1003P3T2B2M2RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
Circuit3PDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.08mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1003P3T2B2M2RE
Related Links1003P3T, 1003P3T2B2M2RE Datasheet, E-Switch Distributor
1003P3T2B2M2RE Details Description
Related parts for 1003P3T2B2M2RE
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 33MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf