FFF 10040862-101LF
10040862-101LF picture photo
Mfg. Part Number
10040862-101LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
3PRH 6I 2MM 2W
Datasheet Download
10040862-101LF.pdf
Availability of 10040862-101LF
QUANTITY
10040862-101LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10040862-101LF
Internal Part NumberEIS-10040862-101LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package405
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesAirmax VS®
PackagingTube
Connector UsageDaughtercard
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Speed
Number of Positions54
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows9
Number of Columns6
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Current Rating-
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10040862-101LF
Related Links1004086, 10040862-101LF Datasheet, FFF Distributor
10040862-101LF Details Description
Related parts for 10040862-101LF
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 5A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HDM W/FA SAPR145F200F LM CUT datasheet.pdf
CAP FILM 7.5 NF 20% 2000VDC datasheet.pdf