FFF 10046971-024LF
10046971-024LF picture photo
Mfg. Part Number
10046971-024LF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
PWREDGE VERT CARD
Datasheet Download
10046971-024LF.pdf
Availability of 10046971-024LF
QUANTITY
10046971-024LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10046971-024LF
Internal Part NumberEIS-10046971-024LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Solutions
Standard Package560
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesPower Edge
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row23
Number of Positions46 (Power)
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationThrough Hole
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-5°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10046971-024LF
Related Links1004697, 10046971-024LF Datasheet, FFF Distributor
10046971-024LF Details Description
Related parts for 10046971-024LF
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TIMER WEEKLY DGTL PRESET DIN MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE ANGL CMR 1M datasheet.pdf
RES 374K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 221 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 2.3A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf