FFF 10046971-024LF
10046971-024LF picture photo
Mfg. Part Number
10046971-024LF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
PWREDGE VERT CARD
Datasheet Download
10046971-024LF.pdf
Availability of 10046971-024LF
QUANTITY
10046971-024LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10046971-024LF
Internal Part NumberEIS-10046971-024LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Solutions
Standard Package560
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesPower Edge
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row23
Number of Positions46 (Power)
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationThrough Hole
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-5°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10046971-024LF
Related Links1004697, 10046971-024LF Datasheet, FFF Distributor
10046971-024LF Details Description
Related parts for 10046971-024LF
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM VIRTEX-5 datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-RIGID datasheet.pdf
IC HD RADIO PROCESSOR 144HLQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf