| Internal Part Number | EIS-10046971-038LF | |
| Product Training Modules | Power Solutions | |
| Standard Package | 560 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors | |
| Series | Power Edge | |
| Packaging | Tray | |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge | |
| Gender | Female | |
| Number of Positions/Bay/Row | 23 | |
| Number of Positions | 46 (Power) | |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Kinked Pin, Solder | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Contact Type | Cantilever | |
| Color | Black | |
| Flange Feature | - | |
| Operating Temperature | -5°C ~ 105°C | |
| Material - Insulation | Thermoplastic | |
| Read Out | Dual | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 10046971-038LF | |
| Related Links | 1004697, 10046971-038LF Datasheet, FFF Distributor | |
 | 2124-V | FIXED IND 1MH 1.3A 400 MOHM TH | datasheet.pdf | |