NMB Technologies Corp. 1004KL-01W-B39-B50
1004KL-01W-B39-B50 picture photo
Mfg. Part Number
1004KL-01W-B39-B50
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE
Datasheet Download
1004KL-01W-B39-B50.pdf
Availability of 1004KL-01W-B39-B50
QUANTITY
1004KL-01W-B39-B50 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1004KL-01W-B39-B50
Internal Part NumberEIS-1004KL-01W-B39-B50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information1004KL-01W-B39-B50 Material
PCN Obsolescence/ EOLNMBTC Fan Series 06/Mar/2015
NMBTC Fan Series Retraction 13/Nov/2015
Standard Package400
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series1004KL
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 25mm L x 25mm H x 10mm W
Air Flow1.2 CFM (0.034m³/min)
Static Pressure0.078 in H2O (19.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise20 dB
Power (Watts)0.325W
RPM7000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.065A
Voltage Range4.5 ~ 5.5VDC
Life Expectancy-
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1004KL-01W-B39-B50
Related Links1004KL-01, 1004KL-01W-B39-B50 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1004KL-01W-B39-B50 Details Description
Related parts for 1004KL-01W-B39-B50
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 20SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 65MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 8MM datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 65.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf