NMB Technologies Corp. 1004KL-01W-B49-B00
1004KL-01W-B49-B00 picture photo
Mfg. Part Number
1004KL-01W-B49-B00
Brief Description
FAN AXIAL 25X10MM BALL 5VDC WIRE
Datasheet Download
1004KL-01W-B49-B00.pdf
Availability of 1004KL-01W-B49-B00
QUANTITY
1004KL-01W-B49-B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1004KL-01W-B49-B00
Internal Part NumberEIS-1004KL-01W-B49-B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information1004KL-01W-B49-B00 Material
Series1004KL
Voltage - Rated5VDC
Size / DimensionSquare - 25mm L x 25mm H x 10mm W
Air Flow1.6 CFM (0.045m³/min)
Static Pressure0.127 in H2O (31.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise22 dB
Power (Watts)0.425W
RPM9000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Current Rating0.085A
Voltage Range4.5 ~ 5.5VDC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1004KL-01W-B49-B00
Related Links1004KL-01, 1004KL-01W-B49-B00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1004KL-01W-B49-B00 Details Description
Related parts for 1004KL-01W-B49-B00
OPTOISO 5KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 56VFBGA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 10NS 256CABGA datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
LCD USB 4X20 BLU/WHITE datasheet.pdf
CBL 16POS 0.5MM JMPR TYPE D 1' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf