E-Switch 1004P6T6B15M3REH
1004P6T6B15M3REH picture photo
Mfg. Part Number
1004P6T6B15M3REH
Brief Description
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V
Datasheet Download
1004P6T6B15M3REH.pdf
Availability of 1004P6T6B15M3REH
QUANTITY
1004P6T6B15M3REH Order Process
Ship out your order
Specifications of 1004P6T6B15M3REH
Internal Part NumberEIS-1004P6T6B15M3REH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information100 Series RoHS Cert of Compliance
PackagingBulk
CircuitDP3T
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeFlat Anti-Rotation
Actuator Length11.43mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1004P6T6B15M3REH
Related Links1004P6T6, 1004P6T6B15M3REH Datasheet, E-Switch Distributor
1004P6T6B15M3REH Details Description
Related parts for 1004P6T6B15M3REH
ENDPLATE 1.5MM WM YELLOW ZDU 2.5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
IC MPU I.MX25 400MHZ 400MAPBGA datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
RES 499K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V Y5U 1210 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZD7 PG11 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 15.24MM datasheet.pdf