E-Switch 1004P7T1B1M1QE
1004P7T1B1M1QE picture photo
Mfg. Part Number
1004P7T1B1M1QE
Brief Description
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V
Datasheet Download
1004P7T1B1M1QE.pdf
Availability of 1004P7T1B1M1QE
QUANTITY
1004P7T1B1M1QE Order Process
Ship out your order
Specifications of 1004P7T1B1M1QE
Internal Part NumberEIS-1004P7T1B1M1QE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1004PxT1B1M1xE.stp
PackagingBulk
CircuitDP3T
Switch FunctionOn-On-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.41mm
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Bushing Thread1/4-40
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1004P7T1B1M1QE
Related Links1004P7T, 1004P7T1B1M1QE Datasheet, E-Switch Distributor
1004P7T1B1M1QE Details Description
Related parts for 1004P7T1B1M1QE
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
GT02 TOUCH SCREEN MONO GR/RD/OR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf