FFF 10053826-100ABTLF
10053826-100ABTLF picture photo
Mfg. Part Number
10053826-100ABTLF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A
Datasheet Download
10053826-100ABTLF.pdf
Availability of 10053826-100ABTLF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
10053826-100ABTLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10053826-100ABTLF
Internal Part NumberEIS-10053826-100ABTLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLExpress Card 24/Jan/2014
PCN Design/SpecificationSD/USB/Express card Printing 22/May/2014
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypePCMCIA - ExpressCard™
Number of Positions26
Connector TypeConnector
Insertion, Removal MethodPush In, Pull Out
Ejector Side-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide, Card Guide
Height Above Board0.217" (5.50mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10053826-100ABTLF
Related Links10053826, 10053826-100ABTLF Datasheet, FFF Distributor
10053826-100ABTLF Details Description
Related parts for 10053826-100ABTLF
SOCKET FOR SAKT1/2 YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 283MA 590 MOHM datasheet.pdf