FFF 10056845-114LF
10056845-114LF picture photo
Mfg. Part Number
10056845-114LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS PIP R/A 30GOLD
Datasheet Download
10056845-114LF.pdf
Availability of 10056845-114LF
QUANTITY
10056845-114LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10056845-114LF
Internal Part NumberEIS-10056845-114LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package23
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10056845-114LF
Related Links1005684, 10056845-114LF Datasheet, FFF Distributor
10056845-114LF Details Description
Related parts for 10056845-114LF
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE 2CH PWRSSO24 datasheet.pdf
SWITCH PB ILLUM FLUSH LEN SQ YEL datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 50POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC .125A datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5FLIPCHIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 8 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
16V Auto-Zero, Rail-to-Rail Output, Precision Amplifiers IC datasheet.pdf