FFF 10056845-140LF
10056845-140LF picture photo
Mfg. Part Number
10056845-140LF
Brief Description
CONN HEADER 40POS PIP R/A 30GOLD
Datasheet Download
10056845-140LF.pdf
Availability of 10056845-140LF
QUANTITY
10056845-140LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10056845-140LF
Internal Part NumberEIS-10056845-140LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesPolarizing Key
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10056845-140LF
Related Links1005684, 10056845-140LF Datasheet, FFF Distributor
10056845-140LF Details Description
Related parts for 10056845-140LF
LED 3MM RT ANG LOW CUR RED PCMNT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 5.00MM IDC datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GIGA MINIMC/LFPT MOD TX/LX-SM131 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES 221K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf