FFF 10061913-100MLF
10061913-100MLF picture photo
Mfg. Part Number
10061913-100MLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS
Datasheet Download
10061913-100MLF.pdf
Availability of 10061913-100MLF
QUANTITY
10061913-100MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10061913-100MLF
Internal Part NumberEIS-10061913-100MLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10061913-100MLF
Related Links1006191, 10061913-100MLF Datasheet, FFF Distributor
10061913-100MLF Details Description
Related parts for 10061913-100MLF
10.8MM GUIDE MODULE ASSY datasheet.pdf
LED OSTAR 6CHIP W/LENS WHT 3000K datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 17 SILVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT SLDER datasheet.pdf