FFF 10061913-100MLF
10061913-100MLF picture photo
Mfg. Part Number
10061913-100MLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS
Datasheet Download
10061913-100MLF.pdf
Availability of 10061913-100MLF
QUANTITY
10061913-100MLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10061913-100MLF
Internal Part NumberEIS-10061913-100MLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeSurface Mount
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10061913-100MLF
Related Links1006191, 10061913-100MLF Datasheet, FFF Distributor
10061913-100MLF Details Description
Related parts for 10061913-100MLF
FUSE CERM 800MA 440VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.118" (3.00mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC OTP RC BLASTER 20-DIP datasheet.pdf
IC VIDEO AMP RESTORED 250MHZ 8SO datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 9A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf