FFF 10061913-103TLF
10061913-103TLF picture photo
Mfg. Part Number
10061913-103TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS 164POS SMD
Datasheet Download
10061913-103TLF.pdf
Availability of 10061913-103TLF
QUANTITY
10061913-103TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10061913-103TLF
Internal Part NumberEIS-10061913-103TLF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationEdge Card Drawing 12/Dec/2014
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions164
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10061913-103TLF
Related Links1006191, 10061913-103TLF Datasheet, FFF Distributor
10061913-103TLF Details Description
Related parts for 10061913-103TLF
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI FUNCTION SC70-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC DO204AC datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 20NS 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 24POS datasheet.pdf