FFF 10061913-111TLF
10061913-111TLF picture photo
Mfg. Part Number
10061913-111TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS
Datasheet Download
10061913-111TLF.pdf
Availability of 10061913-111TLF
QUANTITY
10061913-111TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10061913-111TLF
Internal Part NumberEIS-10061913-111TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions64
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10061913-111TLF
Related Links1006191, 10061913-111TLF Datasheet, FFF Distributor
10061913-111TLF Details Description
Related parts for 10061913-111TLF
TRANSFORMER AUDIO 48CT/8 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 15QFN datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN SMK JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DDR2 1GB 400MHZ 84BGA datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf