FFF 10061913-123TLF
10061913-123TLF picture photo
Mfg. Part Number
10061913-123TLF
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN PCI EXPRESS
Datasheet Download
10061913-123TLF.pdf
Availability of 10061913-123TLF
QUANTITY
10061913-123TLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10061913-123TLF
Internal Part NumberEIS-10061913-123TLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package900
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypePCI Express™
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions164
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.039" (1.00mm)
FeaturesBoard Guide, Locking Ramp
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material - InsulationPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10061913-123TLF
Related Links1006191, 10061913-123TLF Datasheet, FFF Distributor
10061913-123TLF Details Description
Related parts for 10061913-123TLF
RES SMD 20K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC 1.5KA datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN HAN 48B-GG3-M32/M20 datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.0062UF RADIAL datasheet.pdf