FFF 10064555-232210HLF
10064555-232210HLF picture photo
Mfg. Part Number
10064555-232210HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC TOP 23POS 0.3MM SMD R/A
Datasheet Download
10064555-232210HLF.pdf
Availability of 10064555-232210HLF
QUANTITY
10064555-232210HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10064555-232210HLF
Internal Part NumberEIS-10064555-232210HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesYLL-U
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions23
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Halogen Free
Actuator MaterialThermoplastic, Halogen Free
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10064555-232210HLF
Related Links10064555-, 10064555-232210HLF Datasheet, FFF Distributor
10064555-232210HLF Details Description
Related parts for 10064555-232210HLF
CONN GUIDE PIN CORNER 104CF POS datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 210MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
RES 120 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 54TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
HOLE PLUG 30.5MM PB STAINLESS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf