FFF 10073456-061LF
10073456-061LF picture photo
Mfg. Part Number
10073456-061LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER
Datasheet Download
10073456-061LF.pdf
Availability of 10073456-061LF
QUANTITY
10073456-061LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10073456-061LF
Internal Part NumberEIS-10073456-061LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10073456-061LF
Related Links1007345, 10073456-061LF Datasheet, FFF Distributor
10073456-061LF Details Description
Related parts for 10073456-061LF
IC RELAY PHOTOVO 100V 550MA 8SMD datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL ULLGA6 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL55141IVZ datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 670V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 5POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf