FFF 10078993-G02-50ULF
10078993-G02-50ULF picture photo
Mfg. Part Number
10078993-G02-50ULF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH
Datasheet Download
10078993-G02-50ULF.pdf
Availability of 10078993-G02-50ULF
QUANTITY
10078993-G02-50ULF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10078993-G02-50ULF
Internal Part NumberEIS-10078993-G02-50ULF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.157" (4.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorCream
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10078993-G02-50ULF
Related Links10078993-, 10078993-G02-50ULF Datasheet, FFF Distributor
10078993-G02-50ULF Details Description
Related parts for 10078993-G02-50ULF
IC TRUE RMS/DC CONV LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2COND PHONE SLD&CABLE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR PT/112M 1M/2.0% datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 80MM datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf