API Delevan 1008-150J
1008-150J picture photo
Mfg. Part Number
1008-150J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 1.381A 64 MOHM
Datasheet Download
1008-150J.pdf
Availability of 1008-150J
QUANTITY
1008-150J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008-150J
Internal Part NumberEIS-1008-150J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CorePhenolic
Inductance15nH
Tolerance±5%
Current Rating1.381A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)64 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant2.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008-150J
Related Links1008, 1008-150J Datasheet, API Delevan Distributor
1008-150J Details Description
Related parts for 1008-150J
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 52.3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher SOT-23-6 datasheet.pdf
MICRO 31C S 12" YEL JACKP NI datasheet.pdf