API Delevan 1008-151H
1008-151H picture photo
Mfg. Part Number
1008-151H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150NH 1.168A 110 MOHM
Datasheet Download
1008-151H.pdf
Availability of 1008-151H
QUANTITY
1008-151H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008-151H
Internal Part NumberEIS-1008-151H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance150nH
Tolerance±3%
Current Rating1.168A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)110 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant650MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008-151H
Related Links1008, 1008-151H Datasheet, API Delevan Distributor
1008-151H Details Description
Related parts for 1008-151H
IC AMP VIDEO FADE CONTRLD 14-DIP datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1A SOT1061 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.6A 84 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf