API Delevan 1008-182H
1008-182H picture photo
Mfg. Part Number
1008-182H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 457MA 720 MOHM
Datasheet Download
1008-182H.pdf
Availability of 1008-182H
QUANTITY
1008-182H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008-182H
Internal Part NumberEIS-1008-182H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1.8µH
Tolerance±3%
Current Rating457mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)720 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant76MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008-182H
Related Links1008, 1008-182H Datasheet, API Delevan Distributor
1008-182H Details Description
Related parts for 1008-182H
RFID 85MM DISK TRANSP R/W 80BIT datasheet.pdf
LED 3MM RT ANG HI EFF GRN PC MNT datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 15000.0UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/2W 0207 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A DDPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 4A DL SYNC 31PQFN datasheet.pdf
RES 600 OHM .4W .1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 120 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT datasheet.pdf