API Delevan 1008-391J
1008-391J picture photo
Mfg. Part Number
1008-391J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390NH 913MA 180 MOHM
Datasheet Download
1008-391J.pdf
Availability of 1008-391J
QUANTITY
1008-391J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008-391J
Internal Part NumberEIS-1008-391J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390nH
Tolerance±5%
Current Rating913mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant250MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008-391J
Related Links1008, 1008-391J Datasheet, API Delevan Distributor
1008-391J Details Description
Related parts for 1008-391J
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER/VOLT I/O 8-SOIC datasheet.pdf
INDICATOR 110V 14MM FLUSH RED datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 19W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MAX8686 datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF AA 30AU GF datasheet.pdf
RES 205 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf