FFF 10080054-085LF
10080054-085LF picture photo
Mfg. Part Number
10080054-085LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PF QKE HDR 4WA
Datasheet Download
10080054-085LF.pdf
Availability of 10080054-085LF
QUANTITY
10080054-085LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10080054-085LF
Internal Part NumberEIS-10080054-085LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.234" (5.94mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10080054-085LF
Related Links1008005, 10080054-085LF Datasheet, FFF Distributor
10080054-085LF Details Description
Related parts for 10080054-085LF
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 86POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
TFLEX SF640 18" X 18" datasheet.pdf