FFF 10080054-085LF
10080054-085LF picture photo
Mfg. Part Number
10080054-085LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
PF QKE HDR 4WA
Datasheet Download
10080054-085LF.pdf
Availability of 10080054-085LF
QUANTITY
10080054-085LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10080054-085LF
Internal Part NumberEIS-10080054-085LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package360
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.234" (5.94mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks, Short
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10080054-085LF
Related Links1008005, 10080054-085LF Datasheet, FFF Distributor
10080054-085LF Details Description
Related parts for 10080054-085LF
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V datasheet.pdf
GDT 500V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 R/A 15AU datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
NI-MHD BATTERY PACK FOR THE 460 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.6A 200 MOHM TH datasheet.pdf