| Internal Part Number | EIS-10087120-116LF | |
| Standard Package | 850 | |
| Connector Type | Header, Shrouded | |
| Number of Positions | 16 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Contact Mating Length | 0.228" (5.80mm) | |