FFF 10087121-708LF
10087121-708LF picture photo
Mfg. Part Number
10087121-708LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN FFC
Datasheet Download
10087121-708LF.pdf
Availability of 10087121-708LF
QUANTITY
10087121-708LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 10087121-708LF
Internal Part NumberEIS-10087121-708LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesQuickie™, Basics+
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesPolarizing Key
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness1.97µin (0.05µm)
ColorBlue
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)10087121-708LF
Related Links1008712, 10087121-708LF Datasheet, FFF Distributor
10087121-708LF Details Description
Related parts for 10087121-708LF
JUMPER-H1501TR/A2015Y/X 4" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 420MA 570 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-3.3V datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
LED BLUE 4PLCC SMD datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf